Szalmabála-építészet

Szalmabála-építészet

A név röviden a szalmabálával szigetelt könnyűszerkezetes épületekkel foglalkozó ágazat. A mai modern építészeti modellekkel teljes mértékben verseny képes. Gondolva itt kiváltképp a környezetkímélésre. Azonban mind anyagi vonzata, mind energiagazdálkodási tényezői vonzó lehet egy építkezni kívánó számára.

Az Észak-Amerikában már  nagyjából 150 éve működő technológia Európában, így hazánkban is utat tőr. Hat családiház szerkezetének felépítésével és egy e téren 10 éves tapasztalattal rendelkező szakértővel/támogatóval büszkélkedő csapatunk lehetőséget szeretne biztosítani annak, aki elköteleződött egy szalmabálaház/épület felépítése felé.

Ezt az építési módot főprofilunknak tartjuk.

Energiaigény

Az energiával kapcsolatban két szempontból elemezhetjük a szalmabálát. Az egyik szempont a bála előállításának energiaigénye, a másik szempont a bálából készített házak üzemeltetésének energiaigénye. Mindkét szempontból az élmezőnyben vannak a szalmabála épületek, a mai energetikai követelményeknek biztosan megfelelnek. A remek hőszigetelés alacsony fűtési költséget eredményez.

Természetes építőanyagok

A szalma egy évről-évre létrejövő mezőgazdasági nyersanyag, melléktermék.  A szalmaépítészet előnye, hogy amikor egy ilyen épületet később lebontanak, akkor az épület nagy része (a fa, a vályog, a szalma) hamar le tud bomlani és visszakerül a biológiai körforgásba.

Rágcsálómentesség

A bálák beépülése után, minél előbb vakoljuk be a falszerkezetet. Ezzel és a lábazat megfelelő védelmével biztosítható, hogy a rágcsálók ne költözzenek be a bálafalba. Azt is jó tudni, hogy az egerek nem táplálkoznak a szalmával, csak laknak benne. A rágcsálók elleni védelemre ne sajnáljuk az időt.

Tűzbiztonság

A Kanadai Nemzeti Kutatási Tanács tesztelése alapján elmondható, hogy a szalmabála falak nagyon jól ellenállnak a tűznek. A két órán tartó 1000 Celsius fokos hő nem okozott lényeges károsodást a vakolt bála falban. A jó tűzállóságnak az egyik fő oka, hogy a vakolat elzárja az égést lehetővé tevő oxigént a báláktól.

Nedvességvédelem

Az épületek falait meg kell védenünk a csapadéktól, a talaj nedvességtől és a levegő páratartalmából eredő nedvesség-felhalmozódásatól. Ennek megvalósításával mondhatni a bálafal tartóssága egy életre biztosítva van.